(RC): Návrat z Podzemí

9. srpna 2014 v 0:36 | Milenne |  Recenze (RC)
Čtvrtý díl z této edice, který mě po naprosto úžasném třetím díle mírně zklamal. Jak? Více v celém článku!


Návrat z Podzemí

Autor - ka: Roderick Gordon, Brian Williams

Žánr: Fantasy

V originále: Closer

Série - Díl: Podzemí 4.

Nakladatelství - Rok vydání: Fragment 2010

Cena: 449,- (Ve Fragmentu za 382,-)

Počet stran: 360

Vazba: Vázaná

Hodnocení na Goodreads: 4,12

Anotace: Dobrodružství Willa Burrowse pokračuje! V centru Země - ve světě, o jehož existenci nemá na Povrchu nikdo ani tušení, jde Willovi o život. Pronásledují ho nebezpeční Styxové. Jsou odhodláni jít za ním až na konec světa, jen aby získali zpět smrtící virus! Dokáže jim Will uniknout? Jeho přítel Drake se chystá zaútočit na Styxe na povrchu. Povede však jeho odvážný plán k vítězství nebo k jisté smrti? Jestli se domníváte, že jste na Povrchu v bezpečí, raději se znovu zamyslete!

***

Návrat z Podzemí alias čtvrtý díl této edice není nijak výjimečný a bohužel ani nejlepší, což je po předchozím díle mírné zklamání. Pokračování se mírně táhne a za konec by čtenář vraždil, nicméně i tak můj názor na sérii neklesá a teď to pojďme probrat!

Will - co více o něm říci? Nechci se opakovat jako v každé recenzi, protože on je prostě úžasný, ale zde trošku vybočil ze své role. Nevím proč, ale neuvěřitelným způsobem se začal podobat svému otci - doktoru Burrowsovi. Je to až zvláštní, avšak od samého začátku hrozně vyspěl a připadá mi s každou kapitolou starší a zkušenější. Připadá mi, že zde dostal volnou ruku jeden z autorů a předělal si Willa dle svého - pro starší čtenáře to rozhodně může být úleva, protože se alespoň trochu vžije do hlavního hrdiny, kdežto pro mladší zklamání. Já jsem někde mezi, nemohu se rozhodnout. Ale dále, na řadě je Elliott. Je to úžasná postava a jestli se nyní Will moc nepovedl, Elliott to pokaždé vynahradila. Snad jediná věc mi na ní maličko vadí a to, že je jako ta hrstka jí podobných naprosto dokonalá. Netvrdím, že to je nějak výrazná chyba, jenom by mě zajímalo, jak by celá kniha bez její dokonalosti pokračovala. V mnoha situacích, kde se objevili Willovy chyby se objevila a jako zázrakem všechno napravila. Přijde mi to jako maličké klišé, ale zrovna tohle můj názor na knihu výrazně neovlivnilo. Poslední je tu Drake, kterého jsem proměnila za Chester, co se v knize moc neobjevoval (ne v takové míře jako vždy) a nevím, co o něm říci. Zatímco Drakea jsem poslední díly opomíjela, proto mu to nyní vynahradím. Pokusím se. Drake je postava, která vás buď naprosto ohromí nebo ji nebudete mít rádi. V každém případě si čtenář projde oběmi částmi. Drake ačkoliv se to nezdá nepatří mezi záporné postavy a jeho chování je naprosto neobyčejné. Je arogantní, ale stejně tak i chytrý a rychlý. Netuším, jak zvládli autoři dát této postavě tak důležitou roli a ještě ji přitom zvládat - mají můj obdiv. Ale jako shrnutí k postavám nemám už co více dodávat - jelikož mi celkově díl připadá jiný než ty předchozí, změna je změna.

Prostředí knihy je naprosto dokonalé a úžasné! Celé vyvrcholení "té zápletky" o které jsem se zmiňovala v předchozích recenzích je právě v této knize a co se toho týče rozhodně se máte na co těšit. Já sama byla prostředím hrozně uchvácená - je domyšlené do posledního detailu a kdybych knihu měla hodnotit dle tohoto, měla by pět čistých hvězdiček.

Děj tak slavný naproti tomu není, což je neuvěřitelné zklamání. Pro dnešek maličko odbočím od své šablony děje a nejdříve sečtu chyby a plusy a poté o všech něco řeknu. Jednotlivé plusy děje jsou, že nechybí napětí. To rozhodně, u těchto knih to nejde a hlavně neustále se čtenář dozvídá tajemství a další přibývají, takže nuda nehrozí. Dále tu je konec, který každého nažhaví na další díl. A nakonec střídavé psaní z několika pohledů, které se v tomto díle četlo nejlépe. Toť plusy a nyní mínusy. Bohužel, právě kvůli té první věci jsem se rozhodla knize snížit hodnocení. Je jí neuvěřitelně nízká čtivost, což je velké zklamání, protože vždy knihy od těchto autorů právě touto věcí oplývaly. Nechápu, kde se stala chyba, ale namísto pár hodin jsem jí četla okolo dvou dní, špatně se mi četlo a nebýt těch akcí a tajemství i bych knihu zavřela. Možná se to zdá hodně ostré, avšak je to tak. Posledním mínusem trochu menším je načasování, které autorům nyní také úplně nešlo. V knize se našlo několik scén (převážně v první polovině), kde se děj vlekl anebo na danou situaci utíkal až moc rychle.
A teď zbývá jenom trochu probrat děj celkově a je čas na styl psaní autorů! Začátek je moc hezký, tam není po nízké čtivosti a špatném načasování ani památky (oboje přichází až od druhé části knihy) a čte se jedna báseň. Jelikož nechci spoilerovat a vyzradit, tu nejdůležitější věc jenom lehce popíši, co se tam děje. Je tam hodně objevů, zkoumání, ale i překvapení a chvilky při kterých tuhne čtenáři krev v žilách. Také se dostaneme na povrch a to právě v částech Drakea a Chestera! Rozhodně je to zpříjemnění pro příběh, protože se objevuje i druhá dějová linie. O té více říkat nebudu, máte se na co těšit vy sami a nyní onen styl psaní.

Styl psaní je jak jsem zmiňovala hodně slušný. Také patří mezi to lepší v knize, ale i tam se někdy objevují ty drobné chyby, které čtenář přehlédne. Nicméně já jsem se rozhodla, že je zde uvádět nebudu, protože se to jako chyby ani nedá počítat a tedy nyní celkové shrnutí ohledně knihy.

Hodně jsem se rozmýšlela, pořád na knihu myslela a převracela si myšlenky při psaní recenze, bohužel to skončilo tak, že se mi kniha jenom líbí. Není skvělá, nejlepší, ale ani špatná nebo naprosto odpudivá. Dala by se zařadit do stejné kategorie jako knihy Asylum nebo Čistý, zkrátka zlatý střed. Z celé série je nejslabší, nicméně doufám, že i tak se mi bude další díl líbit a moc se na něj těším. Doporučuji!

***

Tři z pěti hvězdiček


Ukázka: K nalezení ZDE.

Shrnutí: Bohužel u tohoto dílu jsem musela jednu hvězdičku ubrat, ale doufám, že další bude lepší!

Za poskytnutí recenzního výtisku vřele děkuji nakladatelství Fragment!

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Lory Lory | Web | 9. srpna 2014 v 17:42 | Reagovat

Jak předchozí díly musím konstatovat, že kniha nevypadá špatně, ale neznám jí a nemyslím si, že bych ji někdy v budoucnu četla :)

2 Kate Kate | E-mail | Web | 12. srpna 2014 v 11:07 | Reagovat

Jsem zvědavá, co řekneš na poslední díl. :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Adminka má právo mazat vulgární a nevhodné komentáře. Platí zde autorská práva na má dílka, pokud je někoho jiného, uvádím odkaz. Zákaz kopírování!!! Přijímám kritiku, ovšem slušně napsanou a nehrajte si na anonymy. Pokud mi chce říct, že píšu hrozně, tak to napište, ale pod normálním jménem nebo přezdívkou. Anonymy nesnáším. -___-
Článek na reklamy je v menu, jakmile někdo napíše jinam, ukousnu mu hlavu!
Obálky knih buď pocházejí ze stránek nakladatelství nebo z Goodreads.com