(RC): Stmívání

10. května 2014 v 7:40 | Milenne |  Recenze (RC)
A začínáme s upíří sérií, no, nic k tomu nebudu povídat- Více v celém článku. :)


Stmívání

Stmívání
Autorka: Stephenie Meyer
Díl: 1
Edice: Stmívání
Nakladatelství: Egmont
Cena: 349,- (V Egmontu za 279,-)
Počet stran: 408
Anotace: Isabella Swanová se stěhuje do Forks, městečka ve státě Washington, kde neustále prší. Zdá se jí, že na světě neexistuje nudnější a beznadějnější místo - až dokud nepotká tajuplného a přitažlivého Edwarda Cullena, který doslova obrátí její život vzhůru nohama. Do Isabellina příjezdu Edward úspěšně tajil před obyvateli městečka svou upírskou osobnost. Ale nikdo není v bezpečí, zvláště Isabella, člověk, který je Edwardovi nejdražší. Milenci však balancují na ostří nože - mezi touhou a hrozným nebezpečím. Stmívání je první díl románové tetralogie.
****

Můj názor

(Pozor, obsahuje menší spoilery!)
Postavy:
1. Isabella
Dle mě je Isabella nejpropracovanější postavou knihy, těžko říct jestli v dobrém nebo ve zlém. Je zvláštní, jak ji autorka dokázala vymyslet, na jednu stranu mě fascinuje její chování, na druhou stranu mě naprosto doráží. Paní Meyerové se očividně podařilo vytvořit něco, co je nějakým nepochopitelným důvodem podobné Zoey ze Školy Noci. Samotná Bella není špatná, jenom mi připadá, že se během celé knihy absolutně překopalo její chování- stala se jinou osobou a abych byla upřímná, na začátku je mnohem snesitelnější než na konci. Možná, že kdyby někdo dostal možnost napsat knihu místo paní Meyerové, s Bellou by to dopadlo jinak, buď lépe anebo hůře. Kdo ví?
2. Edward
Edward to je rozhodně jiná kapitola než Bella. S tím si naopak autorka velice vyhrála, přesto mi připadá, že celý průběh knihy s Edwardem je trochu zamotán (když jsem knihu četla poprvé, místy jsem se moc nevyznala), ovšem, když se porovná s Bellou, jednoznačně je Edward lepší postava. Ano, každý má své mouchy, to netvrdím, ale řekla bych, že když se porovná Edward s Bellou, tvrdím si troufat, že by vyhrál Edward. Sice není hlavní postavou jako Bella, ani si s ním autorka nedala moc práce, jenomže, kdyby měl Edward v knize o trochu více místa a prostoru, nebylo by to na škodu.
Děj a ohledně něj:
Jak již bylo řečeno v anotaci, Bella Swanová se přestěhovala k otci do malého městečka Forks. Nejdříve to tam "nemá ráda", později si zvykne a akceptuje okolí. Soudě dle celku je začátek děje dobře vymyšlený, zatím jde všechno hladce a nejsou tam žádné zádrhely, problémy se zamotáním nastávají až ve chvíli, kdy se v knize Bella seznámí s Edwardem. Je celkem na obtíž, když čtete všechny ty Belliny pocity a myšlenky- je toho moc najednou a zrovna tohle je jeden z případů, kde jsem se moc neorientovala. Avšak, co se autorce musí uznat k plusu je konec knihy, kde ať je Bella sebevíc hrozná, samotný námět je plný akce a napětí! Tahle část je naprosto geniální, posledních 150 stran se čte jako po másle, myslím, že zrovna tohle mi dodalo sílu dát knize trochu vyšší hodnocení, ale zároveň ne tak moc vysoké. Rozhodně mi to i dodalo kuráž přečíst si znovu druhý díl, uvidíme, jak po důkladném přečtení dopadne on. A nyní hodnocení níže.
****
Hodnocení knihy: 8/10 (Nesplnila má očekávání, ale i tak, kniha je velmi dobrá!)
Hodnocení obálky: 5/5 (Nápadité, jednoduché, hezké)
Ukázka: Matka mě vezla na letiště. Všechna okýnka v autě byla stažená. Ve Phoenixu bylo čtyřiadvacet stupňů, nebe dokonale modré, bez mráčku. Měla jsem na sobě své oblíbené tričko - bez rukávů, z bílé madeiry; bylo to takové moje gesto na rozloučenou. Místo příručního zavazadla jsem si nesla jen dlouhou bundu s kapucí. Na Olympijském poloostrově na severozápadě státu Washington existuje městečko jménem Forks, schované pod téměř neustálým příkrovem mraků. V tomhle bezvýznamném městečku prší víc než na jakémkoliv jiném místě Spojených států amerických. Právě z tohoto místa a jeho ponurého, všudypřítomného stínu moje matka utekla i se mnou, když mi bylo jen pár měsíců. A právě v tomhle městečku jsem byla každé léto nucena strávit jeden měsíc až do věku čtrnácti let. V tom roce jsem se do toho konečně vložila; a tak poslední tři roky se mnou můj táta Charlie trávil čtrnáct dní prázdnin v Kalifornii. A právě do Forks jsem teď dobrovolně odcházela do exilu - byl to čin, který jsem podstupovala s velkou hrůzou. Forks jsem nesnášela. Milovala jsem Phoenix. Milovala jsem slunce a žhavé horko. Milovala jsem to činorodé, chapadlovitě se rozrůstající město.
"Bello," řekla mi maminka - už alespoň po tisící -,než jsem nastoupila do letadla. "Nemusíš to dělat."
Maminka vypadá jako já, až na to, že má krátké vlasy a mimické vrásky. Když jsem se upřeně dívala do jejích širokých, dětských očí, najednou mě zachvátila panika .Jak můžu nechat svou milující, nevyzpytatelnou, ztřeštěnou matku, aby se o sebe sama postarala? Samozřejmě, teď měla Phila, takže pravděpodobně bude mít kdo zaplatit účty, v ledničce bude jídlo a v jejím autě benzín a ona bude mít komu zavolat, když se ztratí, ale přesto…
"Já chci jet," lhala jsem.
Nikdy jsem neuměla lhát, ale tuhle lež jsem poslední dobou říkala tak často, že to teď znělo téměř přesvědčivě.
"Vyřiď Charliemu, že ho pozdravuju," řekla odevzdaně.
"Vyřídím."
"Však se brzy uvidíme," nedala se odradit."Můžeš přijet domů, kdy budeš chtít - já se vrátím, kdykoliv mě budeš potřebovat."
Ale viděla jsem jí na očích, že dodržet ten slib by pro ni znamenalo přinést oběť.
"Nedělej si o mě starosti," přesvědčovala jsem ji."Bude to skvělé. Mám tě ráda, mami." Na chvilku mě pevně objala, pak jsem nastoupila do letadla a bylo to. Let z Phoenixu do Seattlu trvá čtyři hodiny, pak se letí další hodinu malým letadlem nahoru do Port Angeles a pak hodinu autem zpátky dolů do Forks. Létání mi nevadí; ale ta hodinka v autě s Charliem mi trochu dělala starosti. Charlie byl vážně milý, pokud jde o celou tu záležitost. Zdálo se, že má upřímnou radost, že s ním budu poprvé aspoň na nějakou dobu skutečně žít. Už mě dal zapsat i do školy a pomůže mi sehnat auto. Ale stejně to s Charliem bude trapas. Ani jeden z nás nebyl zrovna upovídaný, a beztoho jsem nevěděla, co si s ním povídat. Věděla jsem, že je z mého rozhodnutí víc než jen zmatený - jako moje matka přede mnou, ani já jsem se netajila s tím, jak se mi ve Forks nelíbí. Když jsme přistáli v Port Angeles, pršelo. Neviděla jsem v tom žádné osudové znamení - jenom nevyhnutelnost. Se sluníčkem už jsem se rozloučila. Charlie na mě čekal s policejním autem. I tohle jsem očekávala. Pro spořádané obyvatele Forks je Charlie policejní ředitel pan Swan. Prvotní důvod, proč jsem si chtěla koupit auto navzdory svým omezeným prostředkům, byl ten, že jsem se nechtěla po městě vozit v autě s červeným a modrým majáčkem na střeše. Nic nezpomalí dopravu tak jako policajt.

Poslední slova adminky: První díl Stmívání byl jednoznačně nad očekávání, ale příliš useknutý konec mě zklamal. Ovšem- doporučuji!

Psána pro web databázeknih.cz

Knihu najdete ZDE.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Adminka má právo mazat vulgární a nevhodné komentáře. Platí zde autorská práva na má dílka, pokud je někoho jiného, uvádím odkaz. Zákaz kopírování!!! Přijímám kritiku, ovšem slušně napsanou a nehrajte si na anonymy. Pokud mi chce říct, že píšu hrozně, tak to napište, ale pod normálním jménem nebo přezdívkou. Anonymy nesnáším. -___-
Článek na reklamy je v menu, jakmile někdo napíše jinam, ukousnu mu hlavu!
Obálky knih buď pocházejí ze stránek nakladatelství nebo z Goodreads.com