(RC): Milénium/ Muži, kteří nenávidí ženy

15. května 2014 v 0:00 | Milenne |  Recenze (RC)
První recenzní výtisk od Hostu, moc děkuji! :)


Muži, kteří nenávidí ženy

Muži, kteří nenávidí ženy
Autor/ka: Stieg Larsson
Díl: 1
Edice: Milénium
Nakladatelství: Host
Cena: 229,- (Ve Hostu za 195,-)
Počet stran: 536
Anotace: Novinář Mikael Blomkvist má za úkol vyšetřit starý kriminální případ: Harriet Vangerová, vnučka průmyslníka Vangera, zmizela beze stopy téměř před čtyřiceti lety. Blomkvist se seznámí s Lisbeth Salanderovou, mladou svéhlavou ženou, nepřekonatelnou hackerkou, která se stane pro jeho pátrání nepostradatelnou. Blomkvist a Salanderová tvoří neobvyklý pár, ale dokonalý tým. Společně začnou brzy rozkrývat temnou a krvavou rodinnou historii.
****

Můj názor

(Pozor, obsahuje menší spoilery!)
Postavy:
1. Lisbeth
Hlavní hrdinka knihy je poněkud zvláštní výběr, přesto Lisbeth Salanderová je sama o sobě dost komplikovaná. Lisbeth v knize hraje hned několik rolí, zpočátku není moc jasné, proč ji tam autor vlastně dal, ale brzo poté se to vyjasní. Lisbeth je "mentálně zaostalá" a její poručík je sám o sobě…trochu zvláštní člověk. To je první role, kterou tam Liz hraje a ta, kterou to začíná. Postupně se role na sebe napojují a čím dál více se Lisbeth vytřibuje. Autor si s její postavou skutečně pohrál, v knize můžete najít, jak její vynalézavost, tak myšlenky a o to více jsem si poté knihu oblíbila a dočetla ji. Lisbeth tomu dodala konec a smysl knihy, když se to zbytečně prodlužovalo.
2. Mikael
Druhý hlavní hrdinka je trochu z jiného soudku než Lisbeth. Je to novinář a patří mu časopis Milénium, zhruba tak byste měli vědět, jestli chcete stručný popis. Jak vypovídá anotace, zrovna Mikael se pustí do vyšetřování několika desetiletí starého vyšteřování Harriet Langerové, která "záhadně zmizela". Převážně vás dějem provází on a musím podotknout, že zrovna části, kde je Mikael jsou zbytečně zdlouhavé, myslím si, že kdyby dal autor Mikaelovi menší prostor, kniha i když by byla tenčí, byla by lépe čitelná. Shrnuto je Mikael jako postava docela dost sympatický, přesto se autorovi moc nepovedl.
Děj a ohledně něj:
Děj knihy je velice složitý, téměř bych řekla, že pro mladší čtenáře nepochopitelný, Já sama měla ze začátku dost problémy se vžít do děje a to, že jsem téměř středoškolák. Proto bych knihu doporučila spíše starším a náročnějším čtenářůn.
Každopádně, začátek knihy, kdy se všechno začne vyvíjet je více než slibný, jednotlivé přehazování pohledu Mikaela a Lizbeth je slibný a mně se zamlouval. Samozřejmě nevím, jak by se to zamlouvalo vám, ale jednotlivé části na sebe s přesností navazovaly a bylo vidět, že autor musel dost přemýšlet nad tím, jak to sepsat. Návaznost jednotlivých částí (jsou čtyři), jde též dobře znát a načasování je více než perfektní. Co musím autorovi uznat je, že si více než skvěle vytvořil okolí a manipuloval s ním, je to skutečně báječně popsané a myslím, že v jeho příběhu bych se neztratila. Naopak, co mu musím vyčíst je, že některé kapitoly byly zbytečně zdlouhavé, nebavily mě a tak jsem knihu četla celkem dlouho, myslím něco okolo pěti hodin (každý den jsem přečetla kus). Každopádně, kniha rozhodně nebyla marná, ten konec mi vzal dech z plic, protože by mě to nenapadlo ani v nejšílenějších snech a autor má mou pochvalu. Kniha překonala všechna má očekávání a hodnocení je níže.
****
Hodnocení knihy: 8/10 (Myslím, že nemám, co dodat. )
Hodnocení obálky: 5/5 (Má takový starý styl a je skutečně hezká!)
Ukázka: K nalezení ZDE
Poslední slova adminky: Napětí provázené celou knihou a stejně to dopadlo jinak- kniha mi vzala dech!

Za poskytnutí recenzního výtisku vřele děkuji nakladatelství Host!

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Nemesis Moriko Nemesis Moriko | E-mail | Web | 15. května 2014 v 16:55 | Reagovat

Knihu máme doma, četla ji mamka :D Já jsem si ji chtěla taky přečíst, ale myslím, že by se jí to moc nezamnouvalo, no, stejně teď toho mám na čtení až moc :D
Hezká recenze:)

2 Kate Kate | E-mail | Web | 15. května 2014 v 17:41 | Reagovat

Tuhle recenzi bohužel číst nebudu, protože mám slíbené e-knihy, omlouvám se. :D Doufám, že mi je kámošk apošle co nejdříve. :D

3 Ami Ami | E-mail | Web | 15. května 2014 v 19:17 | Reagovat

No, nevím, jestli bych si to přečetla! Možná jo, když máme s kámoškou takovou "romantickou" náladu!
Pěkná recenze!

4 Ilon-Ká** Ilon-Ká** | Web | 15. května 2014 v 20:38 | Reagovat

Tuhle knihu jsem od Hostu ještě nečetla, ale chystám se na ni. Obálka je fakt hezká. Host má úžasné knihy i obálky. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Adminka má právo mazat vulgární a nevhodné komentáře. Platí zde autorská práva na má dílka, pokud je někoho jiného, uvádím odkaz. Zákaz kopírování!!! Přijímám kritiku, ovšem slušně napsanou a nehrajte si na anonymy. Pokud mi chce říct, že píšu hrozně, tak to napište, ale pod normálním jménem nebo přezdívkou. Anonymy nesnáším. -___-
Článek na reklamy je v menu, jakmile někdo napíše jinam, ukousnu mu hlavu!
Obálky knih buď pocházejí ze stránek nakladatelství nebo z Goodreads.com