(RC): Dračí oči/ Čarodějka

10. května 2014 v 7:45 | Milenne
A poslední z recenzáků od Fragmentu za tento měsíc...Rozhodně NE trefa do černého!


Dračí oči- Čarodějka

Dračí oči – Čarodějka
Autorka: Kristýna Hlaváčková
Díl: 1
Edice: Dračí oči
Nakladatelství: Fragment
Cena: 299,- (Ve Fragmentu za 254,-)
Počet stran: 392
Anotace: Učit se tančit, vyšívat a jak být hezká? To není nic pro princeznu Elenu. Chce bojovat po boku bratrů a prožívat velká dobrodružství. Ani se nenaděje a její sen se začne stávat skutečností. Osudové setkání s rudým drakem Ašrakem změní malé princezně život. Musí opustit svůj domov a odjet k elfům do kouzelného lesa, kde se má naučit ovládat a hlavně skrývat magii, která jí koluje v žilách. Nejde však o žádnou prestižní školu pro mladé dámy...Dokáže Elena čelit všem změnám a nástrahám osudu, které na ni čekají? S pomocí mladého draka Charlika a svérázného přítele Michaela na to nebude sama. Bude to však stačit? Nepůjde totiž jen o ni, ale o budoucnost celého světa!
****

Můj názor

(Pozor, obsahuje menší spoilery!)
Postavy:
1. Elena
Jako postava je princezna Elena poněkud vítanou změnou od starších ehm…sobeckých hrdinek. Je zajímavé, vidět děj očima malého dítěte, přesto tak trochu je to divné. Nevím, možná je zvyk vidět různé věci, zvraty a zápletky moudřeji a rozumněji, Elena je zkrátka docela naivní a hloupoučká, kvůli tomu se mnohokrát v knize připlete do skutečných potíží, ale nejde, aby si vás nezískala, já jí docela fandila. Má složitý a komplikovaný život, už na začátku je celkem zamotaný a než se všechno vyřeší nastává rychlý spát na konci knihy. To, že je Elena vskutku promyšlenou postavou jde sice dost vidět, ale, co musím autorce vyčíst je, že zhruba za polovinou knihy je místo, kdy je neuvěřitelně velké přeskočení děje o několik let a tím tak se z Eleny během stránky stal jiný člověk.
Děj a ohledně něj:
Takže, kdybychom měli brát knihu jako celek, není špatná, děj je celkem zajímavý, je to originální a docela dobře propracovaný nápad, pouze…abych byla upřímná, kdyby jí napsal jakýkoliv jiný, zkušenější autor, kniha by byla dokonalá. Bohužel, tohle je prvotina od české autorky a tak nečekejte žádný zázrak, kdybyste si to chtěli přečíst. Na začátku je pár celkem dobrých scén, kdy byly takové ty první zvraty, první scény, kdy se skutečně začalo něco dít a ano, tam to bylo celkem dobré, nic víc. Postupem času bylo znát, že se autorka sekala, pak náhle zarazila děj, abychom se v příběhu posunuli o několik let dopředu…no, nic mluvit. Kniha rozhodně není žádný zázrak a hodnocení, které si myslím, že sedí, je níže.

****
Hodnocení knihy: 5/10 (Na to, že to byla prvotina to celkem ujde, ale jinak spíše pro mladší čtenáře!)
Hodnocení obálky: 3/5 (Je mírně řečeno přeplácená, ten drak nebyl nutný a písmo...)
Ukázka: "Říkalas, že draci jsou dobří. Že je máme chránit," pravila prosebně Elena, bezmyšlenkovitě masírujíc bolavé zápěstí. Nechápala, co se děje.
"Cože?" otázala se Aška, vytržena ze svých myšlenek.
"Říkalas, že drakům máme pomáhat, že jsou naší krve. Nevěděla jsem, co jiného mám udělat. Udělala jsem, co jsi mě učila. A ty se zlobíš."
Téměř šeptala, prosba v jejím hlase však nezasáhla královnu tolik jako pohled těch téměř černých očí plných smutku. Aška si klekla a sevřela svou dceru pevně v náručí.
"Zlobím se, maličká, ale ne na tebe. Co jsi udělala, je úžasné!"
"Ale…"
Aška vstala. Zahrada nebyla příliš vhodné místo na hovor, který je obě čekal.
"Vysvětlím ti to, maličká, ale ne zde."
Společně vykročily k hradu.
Elena se uchýlila do hlubokého výklenku svého oblíbeného okna. V rukách svírala hrnek horké čokolády, který její matka nechala přinést. Pohodlně se uvelebila. Královna počkala, až služebná odejde z komnaty, a usadila se do výklenku proti ní. Ve skutečnosti nevěděla, jak má začít. Hovor, na který se chystala, měl správně nastat až za dlouhých deset let. Navíc si nebyla sama jista, co se v lese vlastně stalo, a to věci ještě více komplikovalo.
"Drak, kterého jsi přivolala sobě na pomoc, byl Ašrak. I když draci sami jej tak nenazývají, je cosi jako dračí král. Říkala jsem ti, že draci mají magickou moc. Mají v sobě sílu
jako žádní jiní tvorové tohoto světa. Je to moc pradávná, moc samotné matky přírody, nebo země, chceš-li. Jak jsem ti již tolikrát vyprávěla, rod Adragonek je starý jako lidstvo samo. Jsi má dcera a ve své krvi nosíš dědictví moci, která nás s draky pojí. Adragonky v dobách minulých předávaly své vědění z generace na generaci, ochraňovaly draky před lidskou zlo- bou a nevědomostí. Dívky z našeho rodu byly od malička vychovávány stejně, jako jsem i já vychovávala tebe. Každé z nás je do vínku dána jiná míra síly, stejně jako je nám dána barva očí či výška. Magii, která je nám dána, můžeme využívat po- dobně jako kterýkoliv z mágů, o kterých slýcháš vyprávět."
Na chvíli se odmlčela. Nebylo lehké říkat osmiletému děvčátku něco, co patřilo uším dospělých žen.
"Některé z nás jsou vyvoleny. Legendy praví, že jednou za čas se narodí dívka, jejíž moc je rovna moci samotných draků. Již po mnoho generací se taková dívka nenarodila. Nebo možná jen draci neuznali, že je některá hodna Daru dračí síly. Jen sami draci totiž umějí vycítit sílu dřímající v krvi. Najdou-li dívku, která má v sobě takovou moc, mohou tuto moc probudit do její plné síly. Dívka však musí prokázat, že je Daru dra čí síly hodna. Prokáže-li svou moudrost, vyspělost, disciplínu a dobrotu srdce, při dosažení plnoletosti, ve věku osmnácti let je draky probuzena. Probuzení je jakési zasvěcení. Magická moc, která dřímá v krvi, je zasvěcením probuzena do své plné síly. Ještě ni- kdy v dějinách se nestalo, že by byla probuzena dívka mladší osmnácti let."
Znovu se odmlčela.
"Ty nejsi na probuzení připravena," odhodlala se nakonec.

Poslední slova adminky: Kniha je rozhodně lepší pro mladší čtenáře (8+), ale možná se i najdou ti starší, kterým se líbit bude.

Vřele děkuji za poskytnutí recenzního výtisku nakladatelství Fragment!

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Adminka má právo mazat vulgární a nevhodné komentáře. Platí zde autorská práva na má dílka, pokud je někoho jiného, uvádím odkaz. Zákaz kopírování!!! Přijímám kritiku, ovšem slušně napsanou a nehrajte si na anonymy. Pokud mi chce říct, že píšu hrozně, tak to napište, ale pod normálním jménem nebo přezdívkou. Anonymy nesnáším. -___-
Článek na reklamy je v menu, jakmile někdo napíše jinam, ukousnu mu hlavu!
Obálky knih buď pocházejí ze stránek nakladatelství nebo z Goodreads.com